Net ve brüt metrekare arasındaki fark nedir?

Özellikle ev alınırken göz önünde bulundurulan kriterlerin başında evin ne kadar büyük olduğu gelmektedir. Evin metrekare büyüklüğü son derece önemlidir. İnşaat firmalarının satış yaptıkları projeler de birçok zaman net olarak değil de brüt metrekare oranlarını verdiklerini söylemekte yarar var.

Ev almak isteyen ya da kısa vadeli ev alacak insanların mutlaka bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. Bir evi almadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Tapu ve mülk durumu evin genel özelliklerinin yanı sıra bir de brüt ve net metrekare boyutlarını öğrenmeniz de yarar var.

Bir evin brüt ve net metrekaresi kendi içinde 4’e ayrılmaktadır;

Dış brüt, evin İnşaat alanının aldığı paya denmektedir. Depo, sosyal tesisler, otopark dahil olmak üzere inşaat alanında düşen paya ilave edilir.

İç brüt, evin katına düşen paydır. Asansör, havalandırma boşlukları, merdiven koridorlardan yani kattan alınan paya verilen isimdir.

Dış net, balkon ve teraslarda dahi edilmediği 4 duvarın toplamına denmektedir.

İç net, evin fiziksel olarak kullanılan alanların toplamına denmektedir. Balkon, teras hacimleri de işin içine katılır.

Konut Alırken “Net” Metrekare Sorulmalı Mı?

Duvarlar arasında kalan faydalı alanlar evin metrekaresini oluşturmaktadır. Konutlardaki net metrekare hesaplanmayacak bölümler ise pencere içleri, kapı baca çıkıntıları, hava bacalar,ı merdiven, asansör konut başına 4 metrekareden büyük olmak şartı ile kalorifer dairesi, kömürlük, yakıt deposu kapıcı dairesi, çamaşırlık gibi alanlar bulunmaktadır.

Neden Önemlidir?

Konut alırken karşımıza çıkan sorunların başında brüt ve net metrekare arasındaki farklar gelmektedir. Metrekare hesapları bazen farklılık gösterebiliyor.

Bulunulan şehir ve projeye göre farklılıklar olabilir. Örnek verecek olursak 120 metrekare olarak görülen bir dairenin gerçekte 90 metrekare çıkabildiği daha önce görülmüştür. Bu tarz farklılıkları ise elbette konut alan kişileri büyük hayal kırıklığına uğratır. Bu konuda bilgi sahibi olabilmek için yaşanan problemlerin önüne geçmek gerekir.

Konut almadan önce isterseniz lazer metre ile kendinizi ölçebilirsiniz. Ancak Tapu Müdürlüğü'nden evin planını incelemekte bir diğer fikir olabilir. Belirtmekte yarar var ki yapılacak bir tadilat tapudaki planın güncelliğini de yitirmesine neden olabilir.

Projelerimiz Hakkında Bilgi Almak için Bize Ulaşın
Projelerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve indirimli satışlardan yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçerbilirsiniz.